Życie w dużym mieście wiąże się nie tylko z szybkim dostępem do wielu miejsc oraz dotarciem w różne części przy użyciu środków komunikacji. Łączy się z ze zrozumieniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które na samym początku może przytłoczyć ilością informacji. Nauczenie się Wrocławskiego MPK pomoże przyjemniej żyć w tym mieście oraz sprawniej poruszać się po jego kluczowych punktach.
Ważne aspekty MPK we Wrocławiu
Na samym początku warto dowiedzieć się, jak kupować bilety na wrocławskie MPK. W niektórych miastach przy każdym przystanku stoją biletomaty. We Wrocławiu są one tylko na większych przystankach. Z kolei bilety można kupić w każdym autobusie i tramwaju, poprzez dotykowy ekran, który znajduje się zaraz przy wejściu. Jest dość prosty oraz intuicyjny w użytkowaniu. Wystarczy wybrać interesujący nas karnet i zapłacić kartą. Historia transakcji zapisuje się na niej. Podczas kontroli wystarczy znowu zbliżyć ją do czytnika.
Podczas planowania przejazdu należy wyposażyć się w aplikację JakDojadę, iMPK, lub mapy Google, które sprawnie wskażą najlepsze połączenia w danej chwili. W zależności od wyboru można śledzić lokalizację danego środka transportu, kupić bilet lub sprawdzić trasę. Na początkowym etapie z pewnością ułatwi przejazdy.
Rodzaje biletów
We Wrocławiu można kupić bilet:
- Jednorazowy, który daje możliwość jednorazowego przejazdu środkiem do końca wyznaczonej trasy.
- Czasowy, który od momentu skasowania uprawnia do przejazdu w określonym przedziale czasowym.
- Imienny, do którego potrzebna jest karta UrbanCard lub aplikacja mobilna.
- Na okaziciela, z którego korzystać może posiadacz biletu.
Dodatkowo bilety można kupić na różny czasu. Oczywiście im dłuższy, tym droższy. W menu znajdą się bilety jednorazowe, 15, 30, 60, 90 – minutowe, jak i 24. 48, 72, 168 – godzinny. Okresowe wynoszą od 30, 60, 90 180, 365 dni lub semestralnie.